top of page

Релокация - Китай?

EduLab

Китай е една от най- интригуващите страни в света. Страната омайва пътешествениците както със своя мистицизъм, красота и история, така и с необятността си. Но не само авантюристите обръщат поглед към Китай, а също така  и много бизнеси решават да установят своите производства там. Но какво прави страната толкова привлекателна както за чуждестранните инвеститори, така и за отделните служители ще попитате? За да бъде даден отговор на този, на пръв поглед лесен въпрос, ще трябва да изследваме някои китайски порядки и начин на живот. 


На първо място, следва да погледнем един нормален ден на китайски ученик. Китайците са народ, който изключително много държи на дисциплината както в училищата, така и извън нея. Училищното образование в Китай е разделено на 3 нива - предучилищно образование (3 години), основно образование (6 години) и гимназиално образование (6 години) като съгласно китайското законодателство образованието до 9 клас е задължително и е безплатно за всички.  Напомня на българската образователна система, нали? Китайските деца почти като българските започват училище на 6- годишна възраст. Училищните им занятия започват в 7:30 сутрин и продължават до 18:00 вечер. Те имат 2 часа обедна почивка. Но в много училища децата могат да останат до 21:00, за да напишат своите домашни работи. Преминавайки в по-горните класове часовете за учене след училище се удължават за китайските ученици като някои достигат до 12-16 часа обучение на ден. Дисциплината в училищата е изключително строга. При сериозни провинения от страна на учениците, наказания могат да бъдат налагани не само на децата, а и на техните родители. Друг много важен фактор, който изгражда децата като изключително дисциплинирани е факта, че родителите им ги възпитават по метода на конфуцианското учение. Поради посоченото децата от много крехка възраст биват възпитавани на уважение към учителя- в очите на децата той е втори родител. Те също биват научавани, че учителят е над всички като у тях се възпитава по този начин идеята за йерархичността на  системата в училище. Строгата дисциплина, която се изгражда у учениците е изключителен фактор, който дава своите плодове, тъй като по изчисление на Световната банка от 2020 г. грамотността в Китай е 97.15. Като заключение то може да се посочи, че именно дисциплината от ранна детска възраст е първият фактор, който допринася за интереса на чуждестранните бизнеси в азиатската държава.  



На следващо място следва да се посочи като фактор, свързан с работните характеристики на китайските студенти, а така също и професионалните им качества. Именно поради тази причина все повече западни бизнеси обръщат поглед към Китай. Те, от своя страна, успяват да осигурят различни стажове за добре образованите китайски студенти, които по този начин сдобиват умения в реална работна среда. Друг голям плюс за бизнесите, които навлизат в Азия е, че те взимат не обременените от корпоративни правила студенти директно от студентската скамейка като ги приучават на тяхната работната етика и правила, които обикновено са различни  за всеки отрасъл, бизнес и дори конкретна компания. 

Следващ фактор, който допринася за нарастващия интерес на чуждестранни компании да оперират и живеят в Китай е свързан със социалните придобивки. Като примери могат да бъдат например факта, че Китай е въвел по- ниски корпоративни данъци за чуждестранните бизнеси, подписани са различни спогодби за избягване на двойното данъчно облагане, а така също и са въведени различни привилегии в ключови за страната сектори. Създадени са за тази цел и т.нар. специални икономически зони като някои от тях са  Шънджън, Джухай, Шантоу, Сямън, Хайнан и други  (Shenzhen, Zhuhai, Shantou, Xiamen, Hainan, Shanghai Pudong New Area, and Tianjin Binhai New Area). В посочените икономически зони се стимулира привличането на чуждестранните бизнеси посредством различни данъчни, митнически и още ред на брой привилегии. Освен това са създадени и т.нар. Зони за свободна търговия, в които търговията със стоки и услуги се осъществява с минимално намесване на държавата. Данъците, таксите и регулациите са минимални в тези зони. Друг огромен бонус е географското разположение на страната. Поради наличието на дълга брегова линия с множество пристанища като например тези в Шанхай, Шънджън и Тиендзин транспортните разходи на бизнесите се намаляват драстично, което им позволява да влагат тези суми в инвестиране в бизнеса, подобряване на производствените процеси и оптимизирането им. Разбира се, Китай е огромна страна по територия и не винаги бизнесите имат пряк достъп до някои от големите пристанища, но това не е проблем, тъй като страната е изключително добре развита логистично. Китай има добре изградена пътищна, авиационна, а така също и влакова системи, които улесняват много работата на чуждестранните бизнеси.


Въпреки всички плюсове, които изброихме до момента редно е да бъде поставен акцент и на някои особености, свързани с живота в страната. Първоначална трудност за бизнесите, които навлизат в Китай може да бъде свързана с бизнес етикета на китайците, както и с други техните приумици. Поради тази причина често чуждестранните бизнеси избират да назначат китайци, които да им помогнат да научат различните порядки, свързани с търговията, преговорите, бизнес вечерите и изобщо всичко, което може да изникне като препятствие при срещата между западноевропейския бизнес и китайския пазар. Въпреки трудността от гледище на бизнес етикета и въобще етикета, безбройните плюсове, които носи стъпването на този многомилиарден и глобален пазар, изглежда могат да бъдат преодолени. Като заключение може да бъде посочено, че стратегическото местоположение на Китай, добре развитите политики за привличане на чуждестранни бизнеси, както и оптимизираните логистични процеси за доставка на стоките са един от многото фактори, които подтикват корпорациите да инвестират в страната. 

Много важен плюс, който касае вече не само конкретните бизнеси, а също така и чуждестранните служители, които са решили да работят в страната е именно безопасността в Китай. Според проучване от 2024  Китай се нарежда по безопасност за живот в страната на 15 място като по този начин изпреварва Австрия, Финландия и други европейски държави. Тези статистики ползват едновременно бизнесите, а така също и чужденците, които са решили да пребиват в Китай. Първите могат да бъдат сигурни, че шансът нещо да се случи в производствата им например е минимален, а вторите могат да се чувстват спокойни в нова и непозната за тях страна, докато се разхождат из различните части на Китай.

Но как Китай успява да осигури тази сигурност в своята необятна територия?

Чрез постоянно видеонаблюдение и добро осветление, разбира се. Из цял Китай има хиляди поставени камери на публични места, а така също и много от градовете са добре осветени през нощта. Именно чрез тези превантивни мерки и престъпността в страната е една от най- ниските в света. Така, че спокойно може да се разкарвате из улиците на Шанхай през нощта, наслаждавайки се на невероятните гледки, докато похапвате печен сладък картоф Hong shan yu (烘山芋).

Дотук стана дума за някои от факторите, които привличат голям брой от чуждестранните компании в Китай. Но нека обърнем поглед към плюсовете, които привличат не само бизнесите, а и отделните чуждестранни служители, които отиват да живеят, работят и да се развиват в тази непозната за тях страна.


Един от най-големите плюсове е храната, която се предлага в ресторантите и магазините. Китайската кухня е богата на зеленчуци, плодове, различни видове месо, бобови култури и други. Тя е смятана за една от най-богатите и разнообразни кухни в света. 

Храната е от изключително значение в китайската култура. Счита се, че похапването на вкусна храна в компанията на приятели, семейство и между колеги сплотява колектива,  както и помага за формирането на по- близки връзки между хората. Именно поради тази причина често срещана практика за китайците е  да излизат рано сутрин, за да закупят от месните пазари най- пресните и свежи храни, с които после да приготвят храна както за себе си, така и за своите близки приятели и семейство. Приготвянето на храната в Китай е съобразено със сезонните плодове и зеленчуци. Важно значение при приготвянето на храната имат вкуса на ястието, цвета, аромата и неговата консистенция. Приготвянето на замразени или консервирани храни е изключителна рядкост. Редно е да бъде отбелязано, че в зависимост в коя от частите на Китай бизнесите респ. чуждестранните служители  решат да се установят ще доминира различен вид кухня. Страната е разделена на 5 вида кухни като в различните региони начините на приготвяне, съотношението на подправки и продукти варира. Въпреки това чужденците, които работят в тази необятна страна, поставят разнообразната, вкусна и евтина храна на челни позиции като плюсове на живота си там. Така че хората, които обичат прясна, вкусна, питателна и евтина храна с удоволствие заминават да работят в тази необятна страна.


На следващо, но не и по важност място следва да се посочи, че чужденците посочват китайците като едни от най-топлите и дружелюбни хора. Чужденците, които живеят там посочват, че китайците са винаги готови да те упътят, ако си се загубил, да те посъветват с избора на храна или да ти помогнат да научиш мандарин. 

Важен друг фактор, който привлича чуждестранните служители е факта, че дори и да живеят и работят в мегаполиса Пекин, то разходите им ще са значително по- ниски от в други столици в света. Разходите за наем, храна, облекло и забавления са по- ниски в сравнение с други столици като например Лондон, Вашингтон, Париж, Берлин и т.н. Този фактор привлича все повече млади хора, тъй като по този начин те могат да се ползват едновременно от преимуществата, нощния живот и забавленията на големия град без да се налага да плащат в пъти по- високите цени, характерни за мегаполисите. 


Китай неслучайно се превръща в магнит за чуждестранни бизнеси и професионалисти, които искат да се развиват в Азия. Освен логистичните удобства и данъчните облекчения, не можем да пропуснем и отличното образование на китайските студенти, както и факта, че страната е наистина супер безопасна – все пак никой не иска стрес на работното място, нали?

За чуждестранните служители има и други приятни бонуси – вкусната храна, значително по-ниските разходи за живот дори в огромните мегаполиси, и разбира се, топлото гостоприемство на местните. Всички тези неща, събрани на едно място, правят Китай неустоимо предложение за всеки, който търси нещо ново и вълнуващо.


 
 
 

Comments


bottom of page