top of page

Китайски тайни за красота

Актуализирано: 8.03

Китайците, особено китайските жени са известни със своята красота - перфектна коса, лъскава, здрава коса и сияен тен. Преди да започнете са спорите с мен, че гените са “виновни” за всичко това, аз Ви призовавам да надникнем зад ритуалите на красота, храна и начин на живот на китайските жени, за да си откраднем някоя хитринка :)


Споменем ли Китай, няма как да не започнем с ориза, който освен като храна, съпътстваща всяко ястие, се използва и за козметични цели. Малките бели зрънца са богати на аминокиселини, витамин В, витамин Е, минерали и антиоксиданти. Тоникът от оризова вода е идеален за почистване на лицето и подхранване на косата, а най-хубавото е, че може да си го направим лесно и евтино и вкъщи. За целта ни трябва 1/2 чаена чаша суров ориз, измит добре под течаща вода. Накисваме го в 2-3 чаени чаши вода и оставяме да се накисне поне 30-40мин. Жените в Азия слагат и няколко цветчета жасминов цвят за аромат. След това прецеждаме оризовата вода в шише със спрей накрайник и използваме вместо балсам върху косата. Докато се къпем, след шампоана, напръскваме скалпа и дължината на косата, оставаме да подейства за 20мин и изплакваме добре. Друга лесна употреба на ориза е сваряването на 2-3 супени лъжици измит ориз в 1 чаена чаша вода. След това изключваме котлона и оставяме течноста да се охлади на стайна температура, след 30мин, нанасяме гъстата течност върху лицето, изчакваме да изсъхне напълно и измиваме. Може да си вземете компресирани sheet маски за лице, да натопите една от тях в течността докато маската се размекне и разгъне- така ще е готова за употреба. Изпозван като маска за лице, ориза има изсветляващи и подхранващи свойства, правейки кожата гладна, мека и сияйна.


Съвремените китайски жени използват ежеседмично лист-маски със съставки като ориз, зелен чай, колаген, хиалуронова киселина, коезим Q10 и др. За да се сдобием и ние с “порцеланова” кожа трябва поне 1 път седмично да си създадем ритуал за красота- започващ с дълбоко почистване на лицето, домашна маска с ориз и след това лист-маска за усилване на ефекта от ориза. Само след месец ще забележим по-свежия и отпочинал вид на кожата.


Зеленият чай е “силата” на Изтока. Той е богат на актиоксиданти, стимулира мозъчната дейност, подобрява физическата издръжливост, намалява

мазнините и риска от инфекции. Освен, че консумират поне по 2-3 чаши качествен зелен чай на ден, китайките знаят, че топлите пакетчетата зелен чай, не се изхвърлят веднага след като са били запарени във вода. Поставят ги на очите си за 10-тина минути, за да преборят тъмните кръгове и подпухнали очи.


Следващите тайни на китайските жени, не само в кухнята, но и в козметиката са куркумата и джинджифила. Жълтите подправки имат множество полезни свойства за стомашно-чревния тракт и тонуса на тялото. Куркумата може да се използва като маска за изсветляване на петна от акне или бременност, рецептата е лесна- трябва да смесим една супена лъжица мед с 1/2 чаени лъжици прахообразни куркума и канела докато се получи хомогенна смес. Нанасяме на лицето за 30мин и отмиваме добре с топла вода. Препоръчвам да направим тази маска, вечерно време през уикенда, защото е възможно да се получи леко жълто оцветяване на лицето, което след няколко часа изчезва. Джинджифилът консумиран запарен като чай с парченца лимон или настърган в ястие помага на организма да изхвърли задържаните течности и спомага за изгарянето на досадните мазнини.


Наследък, древните китайски инструменти за красота и масаж на лицето като ролери за лице и гуа ша камъни навлязоха и на нашия пазар и може лесно да намерим такъв почти навсякъде в козметичните магазини. Тяхната роля е да подобрят кръвообращението на лицето, шията и деколтето, да раздвижат лимфата, като по този начин, намаляват подуването и подпухването. Стимулират и образуването на колаген, подобряват еластичноста на кожата, действат релаксиращо и ободряващо.


Друга тайна за красота е консумацията на топла вода. Китайките рядко пият ледени напитки, защото знаят, че така нарушават жизнената си енергия Ци и баланса в тялото. Топлата вода подобрява метаболизма и обмяната на вещества, детоксикира организма и подобрява менталната концентрация. Хидратацията е от съществено значение за здравето и на кожата- най-големия орган в човешкото тяло. Лично аз започнах да пия по 1.5л на ден, затоплена в електрическа кана вода и се чувствам много енергична и ведра.


Разбира се, няма как да не отбележим и разнообразното хранене на китайците, включващо много сезонни зеленчуци, супи, сосове и малки порции месо, свежи плодове и ограничен прием на тестени изделия, млечни продукти и преработени храни. Добавят в менюто си и суперхрани като годжи бери, чия, фурми и други. Движението и спорта са част от ежедневието на азиатските култури, из красивите парковете на Китай вечерно време може да видим много възрасни хора, който практикуват Тай чи или други типични спортове като Дяболо. Сутринно време може да срещнем много млади хора, които тичат или тренират, също така обичат често да ходят на специални масажи и акупунктура.


Китайците вярват, че красотата е и огледало на душевния свят, затова и често казват 别担心- biédānxīn буквално преведено на български език- не си товари сърцето- или не се тревожи. Негативните емоции и стреса се отразяват на тялото и външия вид.

Надявам се, че съм била полезна с азиатските съвети, Вие какви други нетрадиционни източни методи за красота знаете?


161 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page